GenelBroadway Müzikalleri ve Tiyatroları

Ağustos 30, 20210
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2021/08/broadway-muzikalleri-tiyatrolari.jpg

Turistler ve Amerikan vatandaşları açısından son derece popüler olan Broadway tiyatroları ve müzikalleri New York’ta bulunan tiyatrolar bölgesini ifade eder. Burada 41 tane tiyatronun gösterimi yapılır. Popüler turistik yerler olan Broadway tiyatroları Lincoln Center ve TheatreDistrict olarak tanımlanır. Günümüzde burada yapılan çok sayıda şov müzikal tarzında olup ilk olarak tiyatro 1750 yılında yaygın hale gelmiş...

Turistler ve Amerikan vatandaşları açısından son derece popüler olan Broadway tiyatroları ve müzikalleri New York’ta bulunan tiyatrolar bölgesini ifade eder. Burada 41 tane tiyatronun gösterimi yapılır. Popüler turistik yerler olan Broadway tiyatroları Lincoln Center ve TheatreDistrict olarak tanımlanır. Günümüzde burada yapılan çok sayıda şov müzikal tarzında olup ilk olarak tiyatro 1750 yılında yaygın hale gelmiş ve günümüzde de varlığını sürdürmüştür.

Broadway Ziyaretçi Oranları

2017/18 yılı için yapılan istatistiklere göre Broadway tiyatrosuna gelenlerin %35’lik kısmı New York City MetropolitanArea’dan gelir. Bu oran yakın semtlerin %16’sı ve New York City’nin %20’sidir. 2018/2019 sezonu için yapılan araştırmalara göre seyirciler arasında kadın nüfus erkeklere kıyasla daha fazladır. O yılda biletlerin %68’i kadınlar tarafından alınmıştır. Geçmiş yıllarda da buna dair örnekler vardır.

Broadway tiyatroları için gelen her kişinin yılda dört şov izlediği belirtilir. New York için ise bu oran %7,5 şeklindedir. Şov türüne göre incelendiğinde ise oyun severler müzikal katılımcılara göre daha heveslidir.

Broadway Kapasitesi

Kendi içerisinde yalnızca üç tiyatroya sahip olan Broadway tiyatroları içerisindeki koltuk kapasitesi 500’ün üzerindedir. Bu kapasitenin altında olan tiyatrolar broadway dışı şeklinde ifade edilir. Bunların büyük bir bölümü TheatreRow semtinde gerçekleşir.

Broadway Tiyatroları Yıllık Hasılat

Haziran ayından Mayıs ayına kadar süren Broadway tiyatroları sezonu pandemi etkisiyle yıllık hasılatta azalma yaşadı. 2018/19 sezonuna baktığınızda 14.768.254 seyirci ile toplam hasılat 1.829.312.140 dolar olarak ifade edilmiştir. Genel olarak yıl boyu incelendiğinde en yüksek hasılatlarının yeni yıl haftasında olduğu görülecektir.

Broadway İlkleri

Broadway tiyatroları ve müzikalleri içerisinde hangisinin ilk olduğu ile ilgili tartışmalar mevcuttur. Buna göre müzik ve hikayenin bir arada olduğu ilk müzikal Show Boat isimli yapım 572 kere sergilenmiştir.

Özellikle 1750 yılından sonra daha da fazla talep görmeye başlayan bu tiyatrolarda sergilenen çok sayıda müzikal vardır. İlk uzun soluklu müzikalin The Elves olduğu söylenir. Bunun haricinde The Black Crook, The Seven Sisters, Me And The Post, The Black Domino/ BetweenYou ilk müzikal olduğu iddia edilen şovlar olarak bilinir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Medya
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Hakkımızda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Duygu Üzüm Kulan ve Can Kulan tarafından kurulan sanat akdemisi: Ante hakkında daha fazla bilgi için tıkla