TiyatroDünya Tarihinin En Önemli 12 Tiyatro Eseri

Eylül 19, 20210
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2021/09/dunya-tarihinin-en-onemli-tiyato-eserleri.jpg

Çarpıcı konularıyla dikkat çekmeyi başaran dünya tarihinin en önemli tiyatro eserleri geçmişten günümüze toplumumuzda önemli bir yere sahiptir. Şiirler, hikayeler ve romanlar kadar keşfedilmeye değer türlerden biri olan tiyatro izleyiciyi bazen masalsı bir dünyaya sürüklerken bazen de gerçekliğiyle insanı ürpertmeyi başarır. Özellikle şu oyunlar hem sahnelenmesi hem de okunabilir olmasıyla dikkat çeker. Hamlet – William...

Çarpıcı konularıyla dikkat çekmeyi başaran dünya tarihinin en önemli tiyatro eserleri geçmişten günümüze toplumumuzda önemli bir yere sahiptir. Şiirler, hikayeler ve romanlar kadar keşfedilmeye değer türlerden biri olan tiyatro izleyiciyi bazen masalsı bir dünyaya sürüklerken bazen de gerçekliğiyle insanı ürpertmeyi başarır. Özellikle şu oyunlar hem sahnelenmesi hem de okunabilir olmasıyla dikkat çeker.

  1. Hamlet – William Shakespeare

Tiyatro denildiğinde genellikle akla ilk gelen isim w. Shakespeare olacaktır. Bütün dünyayı etkilemeyi başaran İngiliz yazar en büyük oyun yazarı olarak kabul edilir ve Hamlet listenin başında yer alır. Oyunda Prens Hamlet’in babasının ölümünün ardından annesiyle evlenen ve tahta geçen amcasından intikam alması anlatılır.

 

  1. Bir Bebek Evi – Henrik İbsen

İlk feminizm içerikli tiyatro oyunu olarak kabul edilen Bir Bebek Evi tiyatro tarihindeki en çarpıcı eserlerden biridir. Bu eserde kadın erkek eşitliği sorgulanır ve kahraman toplumsal dayatmalara karşı dik duruş sergiler.

 

  1. Godot’yu Beklerken – Samuel tBeckett

Nobel ödüllü yazar olan SamuelBeckettAbsürd tiyatro akımının en önemli temsilcilerinden biridir. Oyunda varoluş sıkıntıcı çeken iki kahramanın çaresizlikleri ve iletişim çabası anlatılır.

 

  1. Kral Oidipus – Sophokles

Eserde kralın öz babasını öldürmesini ve annesiyle evleneceğini bilen kahin ile kaderin yeniden sorgulatılması anlatılır.

 

5.Kibarlık Budalası- Moliere

Moliere’nin ünlü eserlerinden biri olan Kibarlık Budalası komedi niteliğinde olup Mösyö Jourdain’in asilzade olmak için yaptıklarını anlatır.

 

  1. Üç Kuruşluk Opera- BertoltBrecht

Diyalektik Tiyatro’nun kurucusu olarak kabul edilen ünlü isim bu eserinde dilenciler üzerinden burjuva düzenini eleştirmiştir. Eser edebiyata meraklı herkesin okuması gereken yapıtlardan biridir.

 

  1. Vişne Bahçesi- Anton Çehov

Rus edebiyatının ünlü ismi olan Anton Çehov bu eserinde ülkedeki toplumsal değişimin insanlardaki etkisini anlatır. Oyunda aristokrat bir aile ipotek borcuna karşılık vişne bahçesi de dahil olacak şekilde tüm aile mülklerini satışa çıkarır.

 

  1. Bir Delinin Hatıra Defteri- NikolayVasilyeviç Gogol

Hayata tutunmaya çalışan bir şizofreni üzerine yazılmış olan eserde okuyucu aydınlatılır.

 

  1. Faust- Johann Wolfgang Von Goethe

Ünlü yazarın neredeyse bütün hayatını alan ve diğer eserlerinin bileşimi olarak kabul edilen Faust mutlaka okunması gereken yapıtlardan biridir.

 

  1. Satıcının Oyunu- Arthut Miller

Edebiyat dünyasındaki önemli eserlerden biri olan Satıcının oyunu yazara Pulitzer Ödülü’nü kazandırmıştır. Eserde yaşlı bir satıcının ailesini korumak için kendini feda etmesi anlatılır.

 

Bunlar haricinde Bir Yazdönümü Gecesi Rüyası, Romeo ile Juliet, Hayaletler, Antigone de önemli tiyatro eserleri arasında yer alır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Medya
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Hakkımızda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Duygu Üzüm Kulan ve Can Kulan tarafından kurulan sanat akdemisi: Ante hakkında daha fazla bilgi için tıkla