TiyatroDünyanın En Meşhur Tiyatroları Listesi

Aralık 12, 20200
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2020/12/dunyanin-en-meshur-tiyatrolari.jpg

Dünyanın en meşhur tiyatroları listesi tiyatro severlerin bir çoğunun bir kere bile olsa gitmek istediği mekanlardan oluşmaktadır. Bu listede New York, Londra, Moskova, Paris ve daha pek çok ülkeden tiyatrolar yer almaktadır. Her salonun kendine has özellikleri sayesinde orada oynana oyunların izleyici üzerinde daha da etkili olduğu düşünülür. Salonun mimarisi, iç dekorasyonu ve estetiklik katan...

Dünyanın en meşhur tiyatroları listesi tiyatro severlerin bir çoğunun bir kere bile olsa gitmek istediği mekanlardan oluşmaktadır. Bu listede New York, Londra, Moskova, Paris ve daha pek çok ülkeden tiyatrolar yer almaktadır. Her salonun kendine has özellikleri sayesinde orada oynana oyunların izleyici üzerinde daha da etkili olduğu düşünülür. Salonun mimarisi, iç dekorasyonu ve estetiklik katan diğer özellikleri dikkate alınarak hazırlanan listede yer alan tiyatrolardan bazıları şunlardır:

  1. Tampa Tiyatrosu, Florida (ABD)

1926 yılında kullanıma başlanan Tampa Tiyatrosu iç dekorasyonu ile dikkat çekmektedir. Tavan kısmında parlayan yıldız görünümü vermek adına doksan tane lamba kullanılmış ve avlusu adeta bir Akdeniz görünümündedir. Tasarımı ünlü tiyatro mimarı John Eberson’a ait olan tiyatro Paramount Pictures tarafından yapılmıştır. Günümüzde bu tiyatro her yıl altı yüzden fazla etkinlik için kullanılır. Özellikle tiyatro gösterileri, etkinlikler, canlı konserler, eğitim programları, turlar ve klasik filmler bunlar arasında yer almaktadır.

  1. Minack Tiyatrosu, Cornwall (İngiltere)

Dünya çapında ün kazanmış açık hava tiyatrolarından biri olan Minack Tiyatrosu, günümüzde hala kullanılmaya devam etmektedir. Bu tiyatronun hizmet vermeye başlaması 1932 yılının Ağustos ayında olmuştur. O günden bugüne dek Minack Tiyatrosu, dünyanın en iyi profesyonel tiyatroları arasında yer almıştır.

Minack Tiyatrosu İngiltere Cornwall

  1. Sydney Opera Binası, Sydney (Avustralya)

Dünyanın en yoğun ve ünlü sahne sanat merkezlerinden biri olan Sydney Opera Binası, 1973 yılında açılmış olup Jorn Utzon tarafından tasarlanmıştır. 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklenen bu bina, limandan alınan deniz suyu kullanılarak soğutulur. Her yıl opera binası milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Sydney Opera Binası Avustralya

  1. Teatro del Mondo, Venedik (İtalya)

Şehrin merkezinde yer alan Teatro del Mondo kule şeklinde olup, iç kısmında Rönesans tiyatrosuna benzer bir görünüme sahiptir. Ortalama 25 metre yüksekliğinde ve sekiz köşeli küp ile tahta bir yüzeyden oluşan Teatro del Mondo, gezen tiyatro teknesi olarak tabir edilir ve mimarlık harikasıdır.

Teatro del Mondo, Venedik (İtalya)

  1. The Winter Garden, Toronto (Kanada)

Elgin Tiyatrosu olarak da bilinen The Winter Garden 1913 yılında yaptırılmış ve 1980’li yıllarda restore edilmiştir. Gösteri izlemenin yanı sıra kendisinin gösterişli bir yapıya sahip olması sebebiyle bu tiyatro pek çok kişi tarafından ilgi görmektedir.

Türkiye’de ise adından sıkça söz ettiren ve profesyonel tiyatro oyuncuları yetiştiren Ante Sanat, en bilinen tiyatrolardandır. Ayrıca her gün yeni sanatseverleri bünyesine dahil etmesi nedeniyle de dinamik yapısını koruyor. Siz de Türkiye’nin en iyi tiyatro eğitimin verildiği Ante Sanat ailesine katılmak istiyorsanız; bize her zaman ulaşabilirsiniz!

The Winter Garden, Toronto (Kanada)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *