OyunculukFilm Tasarımı Nedir, Bölüm ve Dersleri Hakkında Önemli Bilgiler

Ocak 12, 20210
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2021/01/film-tasarimi-bolumu-nedir.jpg

Son dönemlerde tasarımın öne çıkması ve teknolojinin gelişmesi gibi sebeplerden dolayı film tasarımı bölümü insanların ilgisini çekmeye başlamıştır. Bu bölüm diğer ülkelerde “filmmaking” adı ile okutulurken; ülkemizde film tasarımı adını alır ve öğrencilere uygulamalı şekilde eğitim olanağı sunmaktadır. Eğer bu bölümü okumayı düşünüyorsanız, dizi ve sinema filmleri üzerine yoğunlaşmış bir eğitim programına hazır olmalısınız. Günlük...

Son dönemlerde tasarımın öne çıkması ve teknolojinin gelişmesi gibi sebeplerden dolayı film tasarımı bölümü insanların ilgisini çekmeye başlamıştır. Bu bölüm diğer ülkelerde “filmmaking” adı ile okutulurken; ülkemizde film tasarımı adını alır ve öğrencilere uygulamalı şekilde eğitim olanağı sunmaktadır. Eğer bu bölümü okumayı düşünüyorsanız, dizi ve sinema filmleri üzerine yoğunlaşmış bir eğitim programına hazır olmalısınız. Günlük yaşamda sıklıkla duyacağınız yapımcı, senarist ve yönetmen gibi kavramlar bu bölümün temelini oluşturmaktadır. Alacağınız eğitim sayesinde senaryo yazarlığı, kurguculuk ve görüntü yönetmenliği, yönetmenlik ve yapımcılık gibi alanlarla uzman hale gelebilirsiniz.

Film Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Film tasarımı bölümü dersleri daha çok pratik ağırlıklı olmaktadır. Senaryo yazımına giriş, sinema dili, sinema sosyolojisi, temel fotoğraf, yapım tasarımı, temel bilgisayar grafiği, yönetim tasarımı, uygulamalı medya estetiği, kurgu tasarımı, çağdaş sinema tartışmaları, görüntü tasarımı, yaratıcılıkta disiplinler arasılık ve yaratıcı drama, senaryo tasarımı gibi dersler verilir.

Bölüm seçerken hem pratik hem de teorik derslerin dengeli şekilde dağıtılmış olmasına ve bunun sizin için uygun olup olmayacağına dikkat etmelisiniz. Bu derslerin her biri üniversitelerde dört yıllık eğitim süresine eşit şekilde dağıtılmaktadır.

Film Tasarımı Bölümü Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Film tasarımı bölümü seçerken dikkat edilmesi gerekenler gelecek planlarınız açısından önemlidir. Öncelikle seçiminizde ders içeriklerine göz atmalı ve size göre olup olmadığını incelemelisiniz. Ardından bölümü en verimli şekilde okuyabileceğiniz üniversiteyi tercih etmelisiniz. Üniversitenin bu bölümle ilgili yaptığı çalışmalar, anlaşma yaptığı ya da sahip olduğu kanallar karar verirken işinize yarayacaktır. Ayrıca üniversitenin uluslararası olma düzeyi ve öğretim elemanlarının kalitesi de dikkat edeceğiniz noktalar arasında yer almalıdır.

Film Tasarımı Bölümü Hakkında Genel Bilgiler

Ülkemizde film tasarımı bölümü günden güne genişlemekte olup, bilinen üç şehirde yer almaktadır. Bunlar Ankara Başkent Üniversitesi, İzmir Yaşar Üniversitesi ve İstanbul Marmara Üniversitesi olmak üzere farklı bölgelerdedir. Bu üniversitelerde öğrencilere bölüm kapsamında yandal, çift anadal ve Erasmus imkanları sunulur. Öğrenciler aldıkları eğitimler sayesinde eleştirel düşünce, yaratıcılık, bakış açısı, görsel okuryazarlık gibi yönlerini geliştirme fırsatı elde ederler. Ayrıca bölüm kapsamında diğer öğrencilerle işbirliği içerisinde olunması ve ortak projeler geliştirilmesine de önem verilmektedir.

Eğer kaliteli bir eğitim olanağına sahip olmak isterseniz, size istediğiniz bütün imkanları sunan Ante Sanat’ı tercih etmelisiniz. Alanında uzman kadrosu ile sizi hayallerinize kavuşturan Ante Sanat’a hemen ulaşmaya ne dersiniz? Hemen Ante’nin oyunculuk atölyelerini inceleyin, eğitiminize başlayın. Üstelik artık online oyunculuk eğitimi atölyelerimiz de mevcut. Yaratıcı yazarlık eğitimimizi de inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Medya
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Hakkımızda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Duygu Üzüm Kulan ve Can Kulan tarafından kurulan sanat akdemisi: Ante hakkında daha fazla bilgi için tıkla