OyunculukMutlaka Okumanız Gereken 10 Oyunculuk Kitabı

Nisan 9, 20210
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2021/04/mutlaka-okumaniz-gereken-10-oyunculuk-kitabi.jpg

Oyuncu olmak ya da kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız sık sık okuma yapmaya önem vermelisiniz. Okumaya ilk olarak şu kitaplarla başlayabilirsiniz: 1. Oyuncu Olmak İsteyen Parmak Kaldırsın (Tümay Özokur) Oyuncu adayları için bilgi kaynağı ve iyi bir motivasyon olduğu ifade edilen kitapta başarılı ve mutlu olmanın yolları da anlatılır. Kitaba göre iyi bir oyuncu olmak...

Oyuncu olmak ya da kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız sık sık okuma yapmaya önem vermelisiniz. Okumaya ilk olarak şu kitaplarla başlayabilirsiniz:

1. Oyuncu Olmak İsteyen Parmak Kaldırsın (Tümay Özokur)

Oyuncu adayları için bilgi kaynağı ve iyi bir motivasyon olduğu ifade edilen kitapta başarılı ve mutlu olmanın yolları da anlatılır. Kitaba göre iyi bir oyuncu olmak için önce insan olmanın önemi iyi anlaşılmalıdır. Kitabın yazarı uzun yıllardan bu yana dizi ve sinema sektöründe eğitmen ve menajer olarak hizmet verir. Buradan edindiği faydalı bilgileri bu kitapta bulabilirsiniz.

2. Uygulamalı Yaratıcı Oyunculuk (Yılmaz Arıkan)

Oyunculuğunuzu ortaya çıkarmak, iyi bir oyuncu olmak ve oyunculuğunuzu geliştirmek için ihtiyacınız olan tüm içerikler bu kitapta mevcuttur. Sahnede rolünüzü nasıl canlandıracağınızdan ses tonu kullanımına kadar her detaya kitap sayesinde ulaşabilirsiniz.

3. Bu Rol Senin (Harika Uygur)

Uzun yılların tecrübesini ve birikimini tek bir kitapta toplayan yazar sizlere kariyerinizin başından sonuna kadar işinize yarayacak çok sayıda bilgiyi aktarır. Doğru kıyafet seçimi, anlaşma ve sözleşme yapımı bunlardan yalnızca birkaçıdır.

4. Gerçekçi Oyunculuk (N. Uğur Özüaydın)

Oyunun izleyicileri etkileyebilmesinin püf noktalarının anlatıldığı kitap sayesinde sahiciliğin nasıl olabileceği ile ilgili yenil bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede rol yapmak yerine rolü yaşamak arasındaki farkı daha iyi anlayabilirsiniz.

5. Oyunculuk Sanatı 1 ( Helen Chinoy, Toby Cole)

Öğrenciler ve tiyatro ile uğraşanlar için hazırlanan bu kitapta ünlü kişilerin oyunculukla ilgili görüşlerine yer verilir. Çalışmada 1000’den fazla sanatçı vardır. Kitap iki cilt halindedir ve keşfetmeniz gereken çok sayıda detay içerir.

6. Oyunculuk Eğitimi Üzerine Bütün Yapıtları 1 (Müjdat Gezen)

Oyuncu adaylarına ve öğrencilerine rehber niteliğinde olan kitapta ünlü oyuncu tarafından kaleme alınmış çok sayıda öneri ve tavsiyeleri bir arada bulabilirsiniz.

7. Rol Yapmayın Lütfen (Eric Morris)

Sahne ve film prodüktörü, yönetmen ve yazar olan Eric Morris bu kitabında oyuncuların rol yapmak yerine “olma”sı gerektiğini vurguluyor.

8. Oyunculukta Stanislavski Sistemi (Rose Whyman)

Stanislavski Moskova Sanat Tiyatro’sunun kurucusu, yönetmen, oyuncu, batı tiyatro tarihinde oyunculukla ilgili geliştirilen en etkili sistemlerden birinin yaratıcısıdır. Bu kitapla ünlü ismin tecrübeleri ve görüşleri kapsamlı şekilde ifade edilir.

9. Bir Aktör Hazırlanıyor (Konstantin Stanislavski)

Günümüz oyuncularının anlayabileceği bir dille hazırlanan kitap oyunculuk eğitiminde belirleyici role sahiptir. Bu kitap tiyatroya yapılan önemli bir katkı olarak kabul edilir. Ünlü ismin sistematik çabası oyunculuk standartlarına yenilikler getirmiştir.

10. Bir Karakter Yaratmak (Konstantin Stanislavski)

Çevirilerle günümüze uyarlanan bu kitap tiyatro tarihinde önemli bir yere sahip olan Stanislavski sistemi ile ilgili faydalı bilgiler içerir. Akademik ve pratik olarak oyunculukla ilgilenen herkesin okuması gereken kitaplar arasında yer alır. Anlaşılır ve doğru bir çeviri yapılması kitabı daha da okunaklı hale getirir.

Oyunculuk Eğitimi için tıklayınız!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Medya
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Hakkımızda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Duygu Üzüm Kulan ve Can Kulan tarafından kurulan sanat akdemisi: Ante hakkında daha fazla bilgi için tıkla