OyunculukOyuncu Olmak için Gereken Fiziksel Özellikler

Mart 26, 20212
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2021/03/oyuncu-olmak-icin-gereken-fiziksel-ozellikler.jpg

Oyunculuk mesleği gençler arasında giderek yayılıyor ve bununla birlikte akıllara herkes oyuncu olabilir mi sorusu geliyor. Ancak tüm mesleklerde olduğu gibi oyunculuğun da herkes tarafından yapılabilmesi mümkün değildir. Eğer oyuncu olmak istiyorsanız belli kriterlere sahip olup olmadığınızı gözden geçirebilirsiniz. Genellikle oyunculuk denildiğinde öncelikle yakışıklılık ve güzellik düşünülse de bunlar yeteli olmuyor. Bu nedenle hem fiziksel...

Oyunculuk mesleği gençler arasında giderek yayılıyor ve bununla birlikte akıllara herkes oyuncu olabilir mi sorusu geliyor. Ancak tüm mesleklerde olduğu gibi oyunculuğun da herkes tarafından yapılabilmesi mümkün değildir. Eğer oyuncu olmak istiyorsanız belli kriterlere sahip olup olmadığınızı gözden geçirebilirsiniz. Genellikle oyunculuk denildiğinde öncelikle yakışıklılık ve güzellik düşünülse de bunlar yeteli olmuyor. Bu nedenle hem fiziksel özelliklerinizin hem de yeteneklerinizin oyunculuk için uygun olması gerekir. Eğer yeteneğiniz yoksa oyuncu olmanız hiç de kolay olmayacaktır. Çoğunlukla yeteneklerine inanan insanlar oyunculuk başvurusu yaparlar. Daha sonra aldıkları eğitimlerle bu yeteneklerini geliştirerek iyi bir seviyeye ulaşırlar. Siz de oyuncu olmayı düşünüyorsanız profesyonel bir eğitim alabilirsiniz.

Oyunculuğa Giriş Sürecinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kabiliyet sahibiyseniz oyuncu olmak için bu işi yeteri kadar sevip sevmediğinizi sorgulayabilirsiniz. Bu noktada TV, tiyatro ve sinema oyunculukları birbirinden farklıdır. Bunlara dair daha kapsamlı bilgi edinmek için eğitim alabilirsiniz.

Oyunculuk iyi bir dinleyici olmayı gerektirir. Bununla birlikte çevrenizde olup bitenlere karşı duyarlı olarak gündemi takip edebilirsiniz. Hayatta olup bitenlere sanat çerçevesinden bakabilir ve genel kültür bilginizi arttırabilirsiniz. Karşınıza ne tür roller çıkacağını bilmediğiniz için her türlü role hazırlıklı olmak adına kişisel gelişiminize önem verebilirsiniz.

Başarılı bir oyuncu olmak için oyunculuk kursu eğitimlerine katılabilirsiniz. Bununla birlikte sahne sanatları, şan ve beden dili gibi eğitimler alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğitim sürecine başlamadan önce “ben bu rolü oynamam” cümlesini aklınızdan çıkarmanızda yarar vardır.

Oyuncular Hangi Özelliklere Sahiptir?

İyi bir oyuncu olmak istiyorsanız eğitim ve Türkçe bilgisi konusunda eksiksiz olmanız gerekir. Bunu sağlamak adına çok çalışmalı ve özellikle yabancı dil bilginizi geliştirmelisiniz. Aynı zamanda gözlem gücü ve duygusal zeka yönlerinizi iyi kullanmalısınız. Oyunculukta izleyiciler üzerinde doğrudan etkili olduğu için sesinizi iyi kullanmanız beklenecektir. Bu gibi özelliklerin hepsini en iyi şekilde edinebilmeniz adına oyunculuk eğitimi alabilirsiniz. Özellikle hem teorik hem de pratik eğitimlerle öne çıkan Ante Sanat diğer adaylar arasında kolayca fark edilmenizi sağlayacaktır. Bu eğitimlerle birlikte müzik, spor, dans gibi çeşitli beceriler edindiğinizde oyunculuk alanında ciddi başarılara imza atabilirsiniz.

2 comments

 • parahat

  Haziran 16, 2021 at 6:58 am

  ben turkmenistanly 16 yasimda isim parahat ben kucukligimden beri oyunculuk olmak istiyordum okulumu tamamlayip sonra turkiyeye gelicem

  Reply

 • emre

  Temmuz 26, 2021 at 11:35 pm

  Oyunculuk giriş süresi hakkında verdiğiniz bilgiler oldukça iyi. Paylaşım için teşekkürler.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Medya
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Hakkımızda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Duygu Üzüm Kulan ve Can Kulan tarafından kurulan sanat akdemisi: Ante hakkında daha fazla bilgi için tıkla