OyunculukOyunculuk Teknikleri Nelerdir?

Mart 9, 20210
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2021/03/oyunculuk-teknikleri-nelerdir.jpg

Başarılı bir oyuncu olmak istiyorsanız oyunculuk teknikleri ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Her role uygun hale geldiğinizde oynayacağınız film ya da tiyatro sayısı da artacaktır. Öğreneceğiniz teknikler ve alacağınız ses ve nefes kullanımı, yürüyüş, sahne duruşu gibi eğitimlerle kendinizi hem mesleki hem de kişisel manada geliştirebilirsiniz. Özellikle sahnede nasıl duracağınızı bilmeniz size büyük yarar...

Başarılı bir oyuncu olmak istiyorsanız oyunculuk teknikleri ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Her role uygun hale geldiğinizde oynayacağınız film ya da tiyatro sayısı da artacaktır. Öğreneceğiniz teknikler ve alacağınız ses ve nefes kullanımı, yürüyüş, sahne duruşu gibi eğitimlerle kendinizi hem mesleki hem de kişisel manada geliştirebilirsiniz.

Özellikle sahnede nasıl duracağınızı bilmeniz size büyük yarar sağlayacaktır. Oynadığınız sahneye hakim görünmeniz seyirci üzerindeki etkinizi artırır. Eğer oturmanız ya da geriye doğru gitmeniz gerekiyorsa, seyirciye arkanızı dönmemeye çalışmalısınız. Aynı zamanda vücudunuzu iyi tanımalı, düşme pozisyonunuz varsa bunu en iyi nasıl yapacağınızı önceden öğrenmelisiniz. Genellikle iki ayağınızı birbirine çaprazlayarak sağ omzunuz ve elinizle düşmeniz daha etkili olacaktır. Bu tür detaylara alacağınız oyunculuk eğitimleri ile ulaşabilirsiniz.

Temel Oyunculuk Teknikleri

Alacağınız profesyonel oyunculuk eğitiminde size tekniklerle ilgili detaylı bilgi verilmektedir. Buna göre en bilinen temel oyunculuk teknikleri şunlardır:

Shakespeare tekniği: Oyuncuların zorlandığı tekniklerden biri olan Shakespeare tekniği için monolog yapmanız ve başka bir dil öğrenmeniz gerekecektir. Burada amaç farklı bir dille oyunu oynayarak kendinizi denemenizdir. Bununla elde edeceğiniz başarı kendinize olan güveninizin artmasını sağlayacaktır. Bu teknikle ayna önünde tepki, nefes ve duruş çalışmaları da yapacaksınız.

Stanislavski Sistemi: Dünya çapında yaygın olarak kullanılan Stanislavski tekniği özdeşleşme esasına dayanır. Yani bu tekniğe göre oyuncunun oynadığı roldeki karakteri yaşaması gerektiği ifade edilir. Bu sayede ortaya daha gerçekçi görüntüler çıkacaktır.

Stella Adler: Bu oyunculuk tekniği duygulardan daha çok hayal gücü üzerinde durulmasını önerir. Stalla Adler oyunculuk sanatı ile ilgili Konstantin Stanislavski’den ders alma imkanın sahip olan tek Amerikan oyuncu olarak bilinir. Aynı zamanda bu kişi MarlonBrando’nun oyunculuktaki ilk öğretmenidir.

Meisner Tekniği: Oyunculukta Meisner tekniği karşısındakini dinleme, dürüstlük ve açıklık esaslarına dayanmaktadır. DianeKeaton, GregoryPeck, GraceKelly, Robert Duvall eğitimlerini Meisner’den almışlardır.

Pratik Estetik Tekniği: Bu teknikte oyuncular için karakter yoktur ve onlar kreatif tercüman olarak geçer. Pratik estetik tekniği anlayışına göre oyuncunun eylemleri ve yazarın kelimeleri harmanlanarak seyircinin zihninde canlandırma yapılır. Tüm bu teknikleri en ince detaylarına kadar öğrenmek istediğinizde temel oyunculuk teknikleri ve oyunculuk eğitimi konusunda Ante Sanat sizin için en doğru adres olacaktır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Medya
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Hakkımızda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Duygu Üzüm Kulan ve Can Kulan tarafından kurulan sanat akdemisi: Ante hakkında daha fazla bilgi için tıkla