GenelPost Prodüksiyon Nedir?

Temmuz 30, 20210
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2021/07/post-produksiyon-nedir.jpg

Yapım süreci kendi içerisinde temel üç aşamadan meydana gelir. Bunlardan ilki ön prodüksiyon yani hazırlık aşamasıdır. Devamında ise prodüksiyon ve post prodüksiyon yani yapım sonrası veya teslime hazırlık aşaması yer alır. Son aşama olan post prodüksiyon hazırlık ve yapım sürecinde elde edilen fotoğraf, görüntü, ses gibi işitsel ve görsel malzemelerin bu iş için özel olarak...

Yapım süreci kendi içerisinde temel üç aşamadan meydana gelir. Bunlardan ilki ön prodüksiyon yani hazırlık aşamasıdır. Devamında ise prodüksiyon ve post prodüksiyon yani yapım sonrası veya teslime hazırlık aşaması yer alır. Son aşama olan post prodüksiyon hazırlık ve yapım sürecinde elde edilen fotoğraf, görüntü, ses gibi işitsel ve görsel malzemelerin bu iş için özel olarak üretilmiş yazılım ve donanım ile bilgisayarlar kullanılarak anlamlı hale getirilmesidir. Bunun için gerekli olan süre ön prodüksiyon aşamasında öngörülür ve tüm hazırlıklar buna göre yapılır.

Post prodüksiyon kısmında tüm işitsel ve görsel malzemeler birleştirilir, kurgu montaj kısmı tamamlanır. Bu iki kavram aslında eş anlamlı olarak bilinse de aslında birbirinden farklıdır. İçerik olarak bakıldığında kurgu içeriğin anlatım dili ve akışı ile alakalı iken montajda kurgu fiilen işlenir.

Post Prodüksiyon Nasıl Yapılır?

Video prodüksiyon sürecinin son kısmı olan post prodüksiyon yalnızca video montajdan ibaret değildir. Filme işitsel ve görsel efektler ilave edilen bu aşamada gerekli hallerde renk düzenlenir ve iyileştirilir. Sürecin her bir bölümü tecrübe ve emek ister. Bu nedenle diğer kısım olan prodüksiyon aşamasından daha uzun sürer. Tamamlanan videolardan ve filmlerden çıkış alınarak kasete basılır ve sonrasında teslim edilir.

Temel olarak ele alındığında teslime hazırlık aşamasında görsel efekt, kurgu montaj ve colorcorrection gibi kademeler uygulanır. Bu aşamalar projenin detaylarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. İsteğe bağlı olarak proje içerisinde gerçek görüntüler kullanılmayarak buna alternatif olarak motiongraphics artistler tarafından görsel stokta bulunan görüntüler tercih edilebilir. Bu aşamada dijital kurgu, motion grafik, müzik ve ses tasarımı gibi işlemler de uygulanır.

Post Prodüksiyon Fiyatları Nedir?

Güncel post prodüksiyon fiyatları tercih edilecek projeye bağlı olarak değişir. Bu nedenle eldeki verilere göre en iyi fiyat teklifini veren ve en ekonomik fiyatları sunan ekip öncelikli olarak seçilebilir. Tüm özelliklerin bir arada bulunduğu Ante Sanat sizi hem fiyat hem de sunulan hizmet yönünden memnun edecektir. Hemen ekiple iletişime geçerek siz de aradığınız post prodüksiyon hizmetini alabilirsiniz.

Prodüksiyon nedir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Medya
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Hakkımızda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Duygu Üzüm Kulan ve Can Kulan tarafından kurulan sanat akdemisi: Ante hakkında daha fazla bilgi için tıkla