GenelProdüksiyon Nedir, Prodüksiyon Şirketleri Ne Yapar?

Temmuz 18, 20210
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2021/07/produksiyon-nedir.jpg

Günümüzde prodüksiyon kelimesi televizyon programı, sinema filmi, gösteri yapımı gibi içeriklerde üretim manasına gelecek şekilde kullanılır. Video içerikler, reklam filmleri, fotoğraf çekimleri gibi medya organları için yapılan eylemler de bu kelimeyi ifade eder. Bu işi yapan prodüksiyon şirketleri arasında ise Disney, Paramount, Sony, Lucas Film, Universal, Warner Bros gibi dünyaca ünlü şirketler öne çıkar. Geçmişine...

Günümüzde prodüksiyon kelimesi televizyon programı, sinema filmi, gösteri yapımı gibi içeriklerde üretim manasına gelecek şekilde kullanılır. Video içerikler, reklam filmleri, fotoğraf çekimleri gibi medya organları için yapılan eylemler de bu kelimeyi ifade eder. Bu işi yapan prodüksiyon şirketleri arasında ise Disney, Paramount, Sony, Lucas Film, Universal, Warner Bros gibi dünyaca ünlü şirketler öne çıkar.

Geçmişine bakıldığında ilk yapım şirketinin kuruluşu 1878 yılına kadar uzanır. O yılda çekilen Arrival Of A Train ve Horse in Motion ilk prodüksiyonlar olarak ifade edilir. İlk prodüksiyon şirketi ile sektörün gelişmesiyle birlikte 1912 yılında ortaya çıkar ve Thomas Edison tarafından kurulur.

İlk prodüksiyon videosu:

Prodüksiyon Şirketi Nasıl Kurulur?

Başarılı bir prodüksiyon şirketi kurabilmek için teknolojik imkanları iyi kullanabilmeniz, tüketici ihtiyaçlarına ve spesifik mecralara hitap etmeniz, profesyonel üretim araçlarını kullanmanız gerekecektir. Bunlar arasında özellikle stüdyo, kamera, kaliteli fotoğraf makinesi ve bunlara benzer diğer stüdyo araçları yer alır.

Yaratıcı ve kaliteli içerikler üretmek şirketin ana hedefleri arasında yer alır. Buna yönelik olarak şirketin kanuni statüsüne karar vermeli, doğru bir ekip ve iyi bir pazarlama ağı kurmalısınız. Dijital platformları verimli şekilde kullanmalı, klip ve fotoğraf çekimleri ile müzik prodüksiyonları yapmalısınız.

Genel olarak baktığınızda video prodüksiyon şirketi kurarak onu sürdürmek biraz daha kolaydır. Bunun sebebi ise üreticiler ve kurumsal firmaların ürün ve hizmetlerini video içeriklerle daha etkili şekilde pazarlayacağını düşünmesidir. Sağlam bir altyapı ile kurulan şirketler ürettikleri videolarla daima daha fazla ilgi görürler. Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşmasıyla bu tür şirketler giderek yaygın hale gelir.

Prodüksiyon Şirketleri Ne İş Yapar?

Yıllık anlaşma ya da proje bazlı olacak şekilde çalışan prodüksiyon şirketleri kuruluşlara ve firmalara web hizmetleri, tanıtım filmi, metin ve imaj, fotoğraf, müzik gibi hizmetler sunarlar. Bu gibi medya ürünleri genellikle reklam ve pazarlama amaçlı olarak yapılır. Televizyon kanallarında izleyici sayısını artırmak ve daha fazla reklam alabilmek için bu şirketlerle anlaşılır. İçerik olarak bakıldığında bir televizyon kanalı ile Youtube benzer özelliklere sahiptir. Bu sayede prodüksiyon işlemleri daima aktif olarak kalır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Medya
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Hakkımızda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Duygu Üzüm Kulan ve Can Kulan tarafından kurulan sanat akdemisi: Ante hakkında daha fazla bilgi için tıkla