YazarlıkSenaryo Yazarlığı Nedir? Gerekli Eğitimler Nelerdir?

Ekim 18, 2020
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2020/10/senaryo-yazarligi-nedir-egitimi-universitesi.jpg

Senaryo yazarlığı nedir? Senaristlik nedir? Kime senarist denir? Senarist olmak için gerekli eğitimler nelerdir? Tüm bu sorulara blog yazımızla cevap vermek istedik. Senarist kime denir? Senaryo yazarlığı özellikle sinema alanında daha geniş olarak diziler ve benzer televizyon yapımları için sırasıyla kurgu, karakter ve karakterlerin diyaloglarını oluşturan kişidir. Senaryo yazarı kısaca “senarist” olarak da anılır. Senaryo...

Senaryo yazarlığı nedir? Senaristlik nedir? Kime senarist denir? Senarist olmak için gerekli eğitimler nelerdir? Tüm bu sorulara blog yazımızla cevap vermek istedik.

Senarist kime denir?

Senaryo yazarlığı özellikle sinema alanında daha geniş olarak diziler ve benzer televizyon yapımları için sırasıyla kurgu, karakter ve karakterlerin diyaloglarını oluşturan kişidir. Senaryo yazarı kısaca “senarist” olarak da anılır.

Senaryo yazarlığı ile diğer yazarlık türlerinin birbirinden temelde ayrıldığını söyleyebiliriz. Biraz daha açmak gerekirse birbirine benzeyen üç çeşit yazarlık olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunların diğer ikisi edebiyat alanında eser verenler yani “romancı“lar, diğeri ise tiyatro alanında eser verenler yani “oyun yazarları“dır. Bu eserler birbirine çevrilebildiği için temelde birbirlerine benzerler ancak büyük farklılıkları da mevcuttur.

Sinema Senaristleri ve Dizi Senaristleri

Sinema alanında çalışan senaristler genellikle tek başlarına kurgu, karakter ve diyaloglarını oluşturarak eserlerini tamamlarlar. Tabii bu bir kural değil, beraber çalışan bir çok ünlü sinema senaristi de mevcut. Ancak genel olarak sinema yazarlarının senaryolarına tek başına odaklandıklarını görmek mümkün.

Dizi senaristleri ise genelde grup halinde çalışırlar. Dizi senaryoları sürekli devam eden süreçler olduğu için belirli bir iş bölümü yaparak ilerlemek her zaman daha doğru sonuçlar alınmasını sağlar. Her iki durumda da senaryo yazarları eserlerini, sinematografik söylemin dizi veya film setinde nasıl aktarılacağını ifade etmek için yazmaktadırlar.

Senaryo Yazarlığı için Gerekli Eğitimler Nelerdir?

Herhangi bir filmde veya dizide senaryo yazarı olmak için resmi olarak bir eğitimin alınması zorunlu değildir. Ancak tabii ki her işin bir abc’si var, bunu da usulü ile öğrenmeden, salt yetenek ile bir yerlere gelmek neredeyse imkansız. Ante Sanat Yaratıcı yazarlık atölyesi  ile ve çeşitli üniversitelerden bu yönde eğitim alabilirsiniz. Her dönem açtığımız Yaratıcı Yazarlık Atölyesi ile konusunda uzmanlaşmış ve ikonik isimlerden Ante çatısı altında eğitim almanız mümkün. Diğer yandan edebiyat, Radyo Televizyon ve Sinema gibi üniversite dallarını okumuş bir çok isimin de senaristliğe yönlendiğini görebilirsiniz.

Üniversite bazında eğitim almak isteyenler için ise üniversite listemiz şöyle;

  • Senaryo Yazarlığı Bölümü – Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  • Film Tasarım ve Yazarlık Bölümü – Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Bu konuda üniversite seçeneğimiz maalesef çok az. Kadıköy’de senaristlik eğitimi almak isteyenleri atölyemize bekliyoruz.

Senaryo planlama ile ilgili yazımız en kısa sürede blogumuzda olacak. Sürekli güncellenen blogumuzu takip etmeyi unutmayın!

Sosyal Medya
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Hakkımızda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Duygu Üzüm Kulan ve Can Kulan tarafından kurulan sanat akdemisi: Ante hakkında daha fazla bilgi için tıkla