TiyatroTürk ve Dünya Tiyatrosunun En Önemli 10 Eseri

Mayıs 12, 20210
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2021/05/turk-dunya-tiyatrosunun-10-onemli-eseri.jpg

Türk ve dünya tiyatrosunda en çok ilgi gören en önemli eserler şunlardır: Romeo ve Jüliet İnsan ilişkilerini gerçekçi bir anlayış ile ele alan eserde Romeo ve Jüliet’in romantik ve umutsuz aşkı yarı karanlık örtü ile anlatılır. Farklı toplumlarda benzerlerine sıklıkla rastlanan ilişkiyi anlatan tiyatro eserinde düşman ailelerin çocukları arasındaki trajik ilişki anlatılır. Yaklaşık dört yüz...

Türk ve dünya tiyatrosunda en çok ilgi gören en önemli eserler şunlardır:

Romeo ve Jüliet

İnsan ilişkilerini gerçekçi bir anlayış ile ele alan eserde Romeo ve Jüliet’in romantik ve umutsuz aşkı yarı karanlık örtü ile anlatılır. Farklı toplumlarda benzerlerine sıklıkla rastlanan ilişkiyi anlatan tiyatro eserinde düşman ailelerin çocukları arasındaki trajik ilişki anlatılır. Yaklaşık dört yüz yıldır seyircileri ve okuyucuları etkilemeyi başaran eser hem şiirleri hem de oyunuyla insanlık durumlarını dile getirir.

Vatan Yahut Silistre

Vatan Şairi olarak bilinen Namık Kemal’in ünlü oyunu olan Vatan Yahut Silistre tiyatro türünün en önemli örnekleri arasında yer alır. Sahnelenen ilk oyun olarak da bilinen Vatan Yahut Silistre, Silistre müdafaasını anlatır ve vatan için ölmek kavramını ifade eder.

Macbeth

1606 yılı civarlarında William Shakespeare tarafından yazılan Macbeth şiirlerinde ve oyunlarında insanlığın durumu ile ilgili anlatım yapar. Politik hırs ile yükselme isteğinin insana ne tür etkiler yaptığını dile getirir.

Oyun Sonu

Absürd tiyatronun en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen Oyun Sonu, insanın varoluşunun anlamsızlığı karşısındaki halini ifade eder. Buna göre insan ölüm kaygısıyla yaşamaya mahkumdur ve bunun bir sonu yoktur.

Oyunlarla Yaşayanlar

Oğuz Atay’ın eserlerinden biri olan Oyunlarla Yaşayanlar hedefler, toplumsal ve politik değer, ölçütler gibi nedenlerle Türk aydını bunalıma girmiş; bunun etkisiyle okuryazarın kara güldürüsü ortaya çıkmıştır. Bu oyun eylem olmadan geçen yaşamın doğal sonucu olan gülünç olma ve beceriksizlik korkusundan esinlenmiştir.

Martı

Çehov’un eserlerinden biri olan Martı ciddi ve önemli olan ile gündelik ve sıradanı yan yana getirmiştir. Yeni biçimlerin keşfedildiği eserde, 19. Yüzyıldaki geleneksel olay örgüsü tam tersine dönmüştür.

Keşanlı Ali Destanı

Birçok ülkede sahnelenen Keşanlı Ali Destanı Türk tiyatrosunun başyapıtları arasında yer alır. Bu eserde geleneksel gösteri sanatlarının özellikleri çağdaş bir yorumla ifade edilir. Her topluma ait izler içeren eser dünyanın her yerinde ilgiyle karşılanmıştır.

Godot’yu Beklerken

1953 yılında Paris’te sahnelenen ve Fransızca olarak yazılan Godot’yu Beklerken 1954 yılında İngilizceye çevrilerek başka ülkelerde de sergilendi.

Şair Evlenmesi

İlk tiyatro oyunu olarak kabul edilen Şair Evlenmesi eşlerin birbirlerini görmeden görücü usulü ile evlenmeleri sebebiyle ortaya çıkan gülünç durumları konu edinir. Oyunun dili konuşma diline yakındır.

Bir Yaz Gecesi Rüyası

Shakespeare oyunlarından biri olan Bir Yaz Gecesi Rüyası oyunu aşk üzerine kurulmuş olup, bunu peri ve cin masalları çerçevesinde anlatır. Oyunun bu kadar beğenilmesinde sınırsız hayal gücünün ve imgesel tasarımların da büyük bir etkisi vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Medya
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Hakkımızda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Duygu Üzüm Kulan ve Can Kulan tarafından kurulan sanat akdemisi: Ante hakkında daha fazla bilgi için tıkla