TiyatroTürkiye’deki Tiyatro Festivalleri ve İçerikleri

Ağustos 19, 20210
https://www.antesanat.com/wp-content/uploads/2021/08/turkiyedeki-tiyatro-festivalleri.jpg

Yüzyıllardır insanların ilgisini çeken tiyatro sanatı farklı yerlerde ve zamanlarda seyirciyle buluşturulur. Tiyatro festivalleri olarak ifade edilen bu gösterimde farklı şehirlerden gelen tiyatro ekipleri oyunlarını sergilerler ve söyleşiler yapılır. Özellikle mart ayıdan sonra daha sık düzenlenen bu festivaller 27 Mart dünya tiyatro günü sebebiyle o tarihlere hazır olurlar. Ülkemizde en çok ilgi gören festivaller şunlardır:...

Yüzyıllardır insanların ilgisini çeken tiyatro sanatı farklı yerlerde ve zamanlarda seyirciyle buluşturulur. Tiyatro festivalleri olarak ifade edilen bu gösterimde farklı şehirlerden gelen tiyatro ekipleri oyunlarını sergilerler ve söyleşiler yapılır. Özellikle mart ayıdan sonra daha sık düzenlenen bu festivaller 27 Mart dünya tiyatro günü sebebiyle o tarihlere hazır olurlar. Ülkemizde en çok ilgi gören festivaller şunlardır:

  • Devlet tiyatroları Sabancı uluslararası tiyatro festivali,
  • ODTÜ tiyatro şenliği,
  • Uluslararası İzmir Festivali,
  • Boğaziçi amatör tiyatrolar şenliği,
  • Uluslararası Ankara tiyatro festivali,
  • Türkiye tiyatro buluşması,
  • Devlet tiyatroları Antalya uluslararası tiyatro festivali,
  • Uluslararası İzmir kukla günleri,
  • Uluslararası İstanbul tiyatro festivali,
  • Uluslararası Eskişehir festivali

Türkiye’de En Çok İlgi Gören Tiyatro Festivalleri

Ülkemizde en çok ilgi gören ve önemli tiyatro festivalleri sanatseverler tarafından her yıl merakla beklenir.

Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali

Ülkemizde 1989 yılından bu yana düzenlenen bu festival İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından yapılır. Genellikle Kasım ayında gerçekleşen bu tiyatro festivalleri genç sanatçılara eğitim imkanı sunar ve kültürler arası bağı kuvvetlendirir.

Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali

En çok tercih edilen tiyatro festivalleri arasında yer alan bu festival Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenir ve Kasım ayında yapılır. Yaşanılır bir dünya için sanat anlayışına sahip olan festival her yıl on binleri bir araya getirir.

ODTÜ Tiyatro Şenliği

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen şenlik 1960 yılından bu yana yapılır. Geniş bir kitleye hitap eden şenlikler ilk olarak Şenlik89 adıyla, sonra ise ODTÜ tiyatro şenliği olarak devam etmiştir. Tüm tiyatro festivalleri gibi bu da seyirlerin eğlenmesini, sorgulaması hedef alır.

Uluslararası İzmir Kukla Günleri

Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden bu festival kukla oyunlarının haricinde farklı etkinliklere de sahiptir. Biletlerini online olarak satın alabileceğiniz festivalde kukla yapım atölyeleri gibi farklı etkinlikler bulabilirsiniz. Katılacağınız bu gibi tiyatro festivalleri duygu ve düşüncelerinize yeni kapılar açmanızı sağlayacak, sizi büyülü ve masalsı bir dünyada yolculuğa çıkaracaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sosyal Medya
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz
Hakkımızda

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Duygu Üzüm Kulan ve Can Kulan tarafından kurulan sanat akdemisi: Ante hakkında daha fazla bilgi için tıkla